Jak dostat nepojízdné auto do servisu – praktický návod a tipy, co dělat při poruše

Jak dostat nepojízdné auto do servisu – praktický návod a tipy, co dělat při poruše

24

čec

Stačí vteřina a jste v háji. Právě jste v hustém dešti zjistili, že váš vůz prostě nedojede. V tu chvíli jde všechno stranou a hlavou vám běží jediná otázka – jak teď, sakra, dostanu tohle nepojízdné auto do servisu?

Co první dělat, když auto nejede

Žádná drahá dobrodružství, nejprve bezpečnost. Zastavte na bezpečném místě, zapněte výstražná světla a vytáhněte trojúhelník – ideálně aspoň 50 metrů za vůz. Vystupujte jen když nehrozí bezprostřední nebezpečí, třeba na krajnici dálnice. Zkuste zachovat klid, i když prší, fouká, nebo máte za sebou rozladěného Maxe (a že mně už si tím prošel). Řiďte se heslem: bezpečí především.

Když už je vše označené a zvířata i děti zajištění, přemýšlejte, v jakém je vozidlo stavu. Je to jen baterie? Třeba stačí booster nebo zavolat někoho na nastartování. Někdy ale můžete jen bezmocně sledovat, jak pod autem něco uniká, slýchat děsivé zvuky nebo máte prostě strach zkoušet další pokus o start.

Poznamenejte si všechny detaily: jak se auto chovalo těsně před selháním, co signalizuje palubní deska (ty blikající kontrolky mají často smysl, vážně!). Tyto informace dost ulehčí život i mechanikům. Pokud máte asistenci, neotálejte a volejte ji. Obyčejné povinné ručení v Česku většinou základní odtah kryje. Pokud ne, budete muset využít komerční služby.

Možnosti přepravy nepojízdného auta

Spoléhat na kamaráda s lanem se nevyplácí a v některých případech je to i protizákonné. Zákon říká jednoznačně: Pokud selže brzdná soustava nebo řízení, na lano zapomeňte. Využijte raději odtahové služby, které jsou dnes vybavené pro vozy všeho druhu, včetně elektromobilů s blokovanou převodovkou nebo auta s uzamčenými koly. Odtah je sice dražší, ale bezpečnější a legálnější způsob přepravy vašeho plechového kamaráda.

Větší města mají několik možností. V Brně vám nejenže odtah přijede do hodiny (v průměru), ale firmy často umožní sledovat polohu řidiče přes mobilní aplikaci. Cena se bohužel šplhá od 1 000 Kč do 3 500 Kč v závislosti na vzdálenosti a typu vozu. U některých asistenčních služeb platíte jen do určité vzdálenosti (typicky 50 km), pak si doplácíte každý kilometr. Dejte si pozor, často je potřeba mít například i technický průkaz nebo alespoň kopii velkého technického průkazu při odtahu.

Specialita? Nízko položené sportovní vozy, hybridy či elektromobily vyžadují plošinu s nájezdem do úhlu a někdy speciální manipulaci. Běžné odtahové auto tohle nezvládne. Na stránkách větších servisů najdete obvykle i seznam doporučených partnerů či firem, které s obtížným odtahem mají zkušenosti.

„Při převozu elektromobilu je potřeba zabránit poškození baterie. Pokud vůz nemá možnost odblokovat převodovku, vždy požádejte o plošinový odtah,“ radí Jaroslav Kratochvíl, technik CEZ Group.

A co dělat, když jste úplně mimo pokrytí služeb? Některé asistenční aplikace dnes fungují napříč Evropou a najdou vám nejbližší pomoc i v zahraničí. V roce 2024 bylo v ČR odtaženo podle statistik BESIP více než 54 tisíc vozidel, což ukazuje, že se takové situace opravdu stávají každému.

Jak funguje odtah v praxi – postup a na co se připravit

Jak funguje odtah v praxi – postup a na co se připravit

Když už víte, že na lačný lano to nebude, volejte odtah. Připravte si pár základních informací: kde přesně jste, co se asi stalo (stačí tip: nefunguje motor, zablokovaná kola, cítím spáleninu), typ auta a kontakt na vás. Čím konkrétnější budete, tím rychleji někdo dorazí a přiveze vše potřebné – i například extra silný naviják, pokud je potřeba.

Zásadní je, abyste měli s sebou technický průkaz, klíče a pokud možno osobní věci z auta. Odtahová firma většinou požaduje podepsání jednoduchého protokolu k převzetí auta. Už se mi jednou stalo, že jsem v autě nechal Maxovu oblíbenou hračku, kterou v tom zmatku odvezl odtah ke mně domů rychleji než samotný servis – i tyhle detaily mají ve stresu cenu zlata.

Po příjezdu odtahovky auto naloží a nahlásí vám plánovanou dobu přepravy do servisu. Nezapomeňte, že povinné ručení pokryje jen převoz ke smluvenému servisu, ne třeba k vám domů. Zajímavostí je, že některé služby dnes nabízí i zajištění přepravy osoby i domácích mazlíčků – dávno pryč jsou doby, kdy jste museli běžet domů pěšky.

FaktorPrůměrná cena v ČR
Odtah v rámci města1 200 Kč
Odtah na vzdálenost 50 km2 000 Kč
Speciální odtah (například elektromobil)od 2 500 Kč
Příplatek za víkend/noční zásah500-1 000 Kč

Praktický tip, pokud čekáte déle: nenechávejte baterii zapnutou déle, než musíte, a pokud jste na hlavní cestě, informujte složky IZS (policii, hasiče), aby věděli, že nehrozí žádné další riziko.

Smlouváte-li s odtahovým řidičem, ověřte si vždy cenu předem. Některé služby mají pevné ceníky, jiné vám naúčtují i čas čekání na místě nebo použití speciální techniky. Pozor na firmy, které nemají čitelné označení, mohou být nepojištěné, což vás ve finále vyjde draho.

Jak připravit auto na cestu do servisu a co řešit dál

Mít přehled co vám v autě chybí a co raději vzít s sebou, to je půl úspěchu. Pokud můžete, nenechávejte v autě cennosti ani osobní doklady. Některé servisy vyžadují podepsání předávacího protokolu, proto mějte doklady s sebou. Pokud vozidlo nemůžete osobně předat, informujte servis o příjezdu vozu předem a domluvte si, jak bude klíč a doklady předány. To se ukazuje jako velmi důležité u nočních nebo víkendových odtahů.

Pamatujte, že často není možné hned zjistit rozsah poruchy. Bývá výhodou pořídit pár fotek (stav auta, kontrolky na palubní desce, případné škody), aby bylo vše zdokumentováno v případě sporů s pojišťovnou. Dobrá zpráva – podle průzkumu Asociace autoservisů z roku 2023 většina zákazníků, kteří řeší odtah přes asistenci, hodnotí úroveň služeb v ČR jako vysokou, nejčastější stížnosti ale směřují na nedostatek komunikace mezi odtahem a servisem (často se liší informace o časech příjezdu či vykládky auta).

Některé servisy nabízí půjčení náhradního auta už při objednávce odtahu, případně sami zajistí převoz z odtahu k vám domů. To platí především u značkových servisů. Nezávislé dílny většinou tak široké pokrytí nenabízí, ale nebývá problém se domluvit individuálně.

Tip z praxe: Pokud hrozí, že oprava bude trvat déle a potřebujete auto každý den, zvažte využití služby mobility – některé pojišťovny umožňují v rámci havarijního pojištění nebo asistence půjčení náhradního vozu až na 7 dní zdarma. Vyplatí se také mít v mobilu číslo přímo na svůj vybraný servis/odtahovku, aplikace asistenčních služeb nebo kontakt na spolehlivého „anděla na drátě“.

Důležité je se ozvat po odvezení vozu přímo do servisu, aby vás už čekali a mohli auto přijmout – bez toho může stát někde před branou i několik hodin. Kontrolujte, co navrhuje servis: Vždy chtějte předběžnou kalkulaci, upřesnění termínu opravy a uchovávejte si všechny protokoly a doklady od odtahu a servisu, budou se vám hodit pro případnou reklamaci nebo jednání s pojišťovnou.

Max se mi už několikrát připletl pod nohy, když hledám na dně kabelky doklad od odtahu, takže z vlastní zkušenosti fakt doporučuju připravit vše už doma ještě před příjezdem odtahu. Vyhnete se zmatkům a hlavně zkrátíte dobu, kdy jste bez auta i nálady. Není to příjemná situace, ale příprava a vědomí svých práv vám může ušetřit spoustu nepříjemností.

Napsat komentář