Jak vysušit auto zevnitř: Rychlé způsoby odstranění vlhkosti a plísně

Jak vysušit auto zevnitř: Rychlé způsoby odstranění vlhkosti a plísně

7

čec

Někdy stačí pár propršených dnů, zapomenuté stažené okno, nebo mokré boty po celou zimu a v autě se začnou dít věci, které nikdo nechce řešit. Skla se mlží tak, že není nic vidět, v rozích se začíná tvořit plíseň a vůz získává typický zatuchlý pach, který z něj nejde dostat pryč ani heřmánkovým stromečkem za zpětným zrcátkem. Kdo někdy zažil, jaký je to boj – vysušit interiér auta, že by jej mohl nazvat saunou, ví, že v tom není sám. Proč je tohle všechno takové drama? Kromě faktu, že vlhkost a plíseň jsou totálně protivné, přispívají také k poškození elektroinstalace, světlíků, textilního čalounění i zdraví všech v kabině.

Proč vlhkost v autě vzniká a co všechno způsobuje

Začneme možná trochu netradičně - proč se vlastně auto promění v bazén? Každý si v hlavě rychle promítne, jestli náhodou nenechal přes noc otevřené okno, nebo jestli mu děti do auta nenatahaly půl parku na botách. Ale problém bývá i jinde a často úplně nenápadný. Voda se do automobilu dostane i drobnou prasklinkou v těsnění dveří, nezadrženou vodou z deštníku, zapomenutou PET lahví, přes klimatizaci, poškozené výplně dveří nebo kvůli zaneseným odtokům ve dveřích a pod okny.

Když se vlhkost hromadí dlouhodobě, nastává kolotoč problémů. Prvním signálem bývá zarosené čelní sklo – speciálně když ho ráno spěcháte oškrábat a namísto ledu nacházíte zevnitř kapky. Další fází je typický zápach po zatuchlinách, což je projev rozkládající se organické hmoty a možného růstu plísně. Plíseň v autě nevypadá jen nevábně, ale taky ohrožuje zdraví citlivých pasažérů (alergiků, dětí) a dokáže se zabydlet v kobercích, sedadlech i pod gumovými rohožemi. Vlhkost také rozleptá izolační pěny, působí korozi na plechových dílech, zkraťuje životnost elektrických vedení a způsobuje mrzuté poruchy autoelektroniky. V neposlední řadě může ovlivnit bezpečnost, když mlhou na skle není vidět na cestu.

Pár zajímavých čísel? Uvnitř auta si lidé denně vydechnou zhruba jeden litr vody na osobu. K tomu přidáme vlhkost, co přineseme botami, vlasy, oblečením a tím nezafunguje-li dobře cirkulace vzduchu nebo těsnění, nasčítá se číslo až do litrových hodnot – každý mililitr, který v autě zůstane, je časovaná bomba.

První pomoc při zalití nebo akutní vlhkosti

Není to nic příjemného přijít do auta a zjistit, že koberečky plavou, sedačka je mokrá nebo ve dveřích už stojí voda. První zásada je jednat rychle, než voda stihne napáchat víc škod. Jak na to?

  1. Zmapujte epicentrum – Nejprve najděte, kudy se voda dostala dovnitř. Mrkněte na těsnění oken a dveří, podívejte se pod koberečky, zahleďte se na stropnici. V autě bývá tolik schovaných míst! Pokud je uvnitř více vody, pošlete pryč i sedačky, alespoň na čas.
  2. Odsajte maximum vody – Nejrychlejší je použít velký ručník nebo savou látku. Pro „extrémní hráče“ existuje i speciální mokrý vysavač (může se půjčit v půjčovně nářadí). Nikdy nenechávejte stojící vodu být – pod koberci se ráda schovává a plíseň roste „raketovým“ tempem.
  3. Větrejte, větrejte, větrejte – Pokud to počasí dovolí, otevřete co nejvíc oken a dveří. Nechte interiér dýchat. Klidně si pomozte ventilátorem z domu, nebo zapněte klimatizaci na maximum (nižší teplota, nižší vlhkost vzduchu).
  4. Topte jako o život – Kombinace horkého vzduchu a průvanu dělá divy. Foukání teplého vzduchu na okna a podlahu zrychluje vysoušení textilu a molitanu. Automechanici často doporučují malý elektrický ohřívač na 230V (pozor na bezpečnost!).
  5. Odstraňte mokré předměty – Mokré koberečky, rohožky, dětská sedačka? Všechno musí ven a nechte usušit raději na sluníčku mimo auto.

Pamatujte, rychlost je v tuhle chvíli klíč. Každá hodina navíc znamená větší riziko rozvoje plísní a zápachu.

Profi vychytávky a tipy k vysoušení interiéru

Profi vychytávky a tipy k vysoušení interiéru

Když se vlhkost skrývá hluboko, běžný ručník nepomůže. Tady přichází čas na technické tipy. Nejzásadnější je najít a uzavřít zdroj vody, pak teprve květou rady typu „pytlík rýže pod sedadlo.“ Chcete to mít důkladně? Tady je pár triků, které nestárnou a mají výsledky:

  • Autochemie na vysoušení – Jednorázové či opakovaně použitelné ekologické sáčky s gelovým nebo aktivním uhlím pohltí víc vlhkosti než pět ručníků. Skvělá věc například od značky Pingi, ABSORB Dry nebo ThoMar. Sáček hodíte pod přední sedačky, a za pár dní je v něm nashromážděná voda.
  • Klasická domácí sušička – Nemáte nic po ruce? Naplňte ponožku stelivem pro kočky nebo krystaly silikagelu (zakoupíte v drogerii). Tyto přírodní vysoušedla fungují překvapivě dobře, navíc pravidelně vydrží několik cyklů sušení před výměnou.
  • Elektrické odvlhčovače vzduchu – Pokud auto stojí v garáži, není nad to do něj zapojit malý elektrický odvlhčovač. Zvládne pojmout i několik set mililitrů vody za den. Velmi pomůže po záplavách nebo zatopení auta.
  • Ozonizer – Pro opravdu nepříjemné pachy, plíseň a těžko odstranitelné vlhké aroma pomůže ozonizér. Přístroj na pár hodin vyžene bakterie a zápach, ale musí se s ním zacházet opatrně – po ozonovém čištění by se do auta nemělo hned usedat.
  • Použití saponátu a antibakteriálních prostředků – Všechno, co je možné vyprat nebo otřít, přejeďte sprejem proti plísni, nebo octovou vodou. Nepodceňujte dezinfekci, zvlášť když v autě trávíte čas s dětmi nebo zvířaty.
  • Pravidelná údržba těsnění a větracích otvorů – Gumová těsnění kolem dveří natřete glycerinem nebo silikonovým olejem, noste pravidelně čisté rohožky a odsávejte prach v kanálcích pod okny.

Věděli jste, že moderní vozy už mají speciální „vzduchové filtry s úpravou proti vlhkosti“? Pomáhá i pravidelné používání klimatizace, která suchý vzduch vhání do interiéru, pokud funguje správně a filtry nejsou ucpané.

Radikální situace: Plíseň nebo zatopené auto

Jste-li po povodni nebo máte auto zcela promočené třeba po vyteklé vodě z chladiče, postupujte trochu jinak. Plíseň je prevít, roste za pár hodin, hlavně v teple. Největším rizikem jsou molitanové výplně pod sedadly, tapecírung dveří a koberečky. Ty často schnou i několik dní.

  1. Vyjměte vše, co se dá demontovat – sedačky, polstrování, koberečky nemusíte vozit do servisu, většinu lze usušit doma nebo v čistírně. Pozor jen na airbagy a elektrické části – radši je nechte odborníkům.
  2. Vysávejte i pod rohožkami – Tam, kde běžné ruční vysavače nestačí, pomůže půjčit si průmyslový vysavač s mokrou funkcí (většina půjčoven autodílen má v nabídce).
  3. Proškrábejte odtokové kanálky a vyčistěte filtry kabiny – Tyhle malé průduchy mají za úkol odvést vodu ven, když jsou ucpané, voda nemá kam utéct a zůstává v autě.
  4. Po důkladném vyschnutí proveďte kontrolu všech elektronických části – Zkuste funkčnost všech systémů (centrální zamykání, stahování oken, větrání).
  5. Pokud je všude cítit silný zápach nebo jsou viditelné černé či zelené skvrny, použijte speciální sprej proti plísním – ten je možné koupit i v hobby marketu nebo drogerii.
  6. Dlouhodobě větrejte – A to do té doby, než je i v noci interiér zcela suchý. Nejednodušší trik: dejte noviny pod koberečky – ráno přesně uvidíte vlhké otisky, kde je ještě problém.

Příliš vlhkosti může podle nejnovějšího výzkumu německé automobilky způsobit zásadní zkrácení životnosti elektronických jednotek vozu až o 35 %. Stačí, když několik komponentů zoxiduje a problém je na světě – ať už nejde rádio, nebo svítí chyba motoru. Proto to nepodceňujte hlavně po povodních a silných deštích. Překvapí vás, kolik vody dokáže zůstávat schované v různých zákoutích i dlouho po zdánlivém vyschnutí.

Jak zabránit vlhkosti v autě do budoucna

Jak zabránit vlhkosti v autě do budoucna

Blýská se na lepší časy – s trochou zkušenosti si auto pohlídáte tak, že už se podobná lapálie nebude opakovat každý podzim. Jak na to? Pár snadných, ale pravidelných postupů.

  • Nevozte zbytečnosti – Látkové hračky, deštníky, mokré oblečení? To všechno mimo kabinu
  • Kontrolujte těsnění – Stačí jemně přetřít silikonovým sprejem nebo glycerinem, vydrží pružné a voda neteče dovnitř.
  • Nenechte dlouho stát mokré rohožky – Měňte je nebo sušte ihned, zvlášť po hurikánech, lijácích nebo zimní chumelenici.
  • Čistěte pravidelně odtokové kanálky – Po silné bouřce do nich zkuste nalít litr vody a sledujte, jestli odtéká ven pod auto. Když ne, vyčistěte je drátkem nebo stlačeným vzduchem.
  • Používejte vysoušecí pytlíky celoročně – Vlhkost sice neodstraní, ale pomohou ji udržet na snesitelné úrovni. Speciální pytlíky v zimě i v létě, protože klimatizace někdy nefunguje naplno.
  • Zapínejte pravidelně klimatizaci i v zimě – Suchý vzduch pomůže udržet skle bez mlhy. Moderní klimatizace umí i odvlhčovat v režimu topení.

Víte, že běžně používaný voňavý stromeček nebo osvěžovač do auta nezničí zápach, jen ho překryje? Opravdové řešení spočívá ve vysušení a dezinfekci. Stejně tak, pokud se vám pravidelně rosí skla, není to jen otázka fyziky, ale jasný signál, že někde v autě vlhkost zůstává déle, než by měla. Dopřejte vašemu autu pár minut údržby každých pár týdnů a vyhnete se plísním, zápachu i vytopeným pojistkám.

Napsat komentář